Keeranatham, Coimbatore, Tamil Nadu
GST No. 33AASFC7798R1Z5
Approx. Rs 98,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Phase | Three Phase |
| Input Voltage | 300-470 v |
| Rated Capacity | 50 KVA |
| Usage/Application | Industrial |
| Output Voltage | 415 v |
| Frequency | 47-53 hz |
| Load capacity | 50 KVA |
| Cooling Type | Oil cooled |
| Control Type | Relay controller |
| Stabilizer Bypass | Automatic |
| Mounting | Floor Mounted |
| Power | 20000 w |
Approx. Rs 1,88,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Phase | Three Phase |
| Capacity | 30 KVA |
| Input Voltage | 300-470 v |
| Usage/Application | Industrial |
| Frequency | 47-53 hz |
| Output Voltage | 415V |
| Load capacity | 75 KVA |
| Cooling Type | Oil cooled |
| Brand | Covai Power Solutions |
| Stabilizer Bypass | Automatic |
| I Also Provide | Customisation in product |
| Shipping Available | Yes I Ship |
| Payment Terms | Online |
| Body Material | MS |
| Product Capacity | 100 kVA |
Approx. Rs 1,85,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Phase | Three Phase |
| Input Voltage | 230v |
| Usage/Application | Industrial |
| Output Voltage | 415 v |
| Frequency | 47-53 hz |
| Load capacity | 60 KVA |
| Cooling Type | Oil cooled |
| Control Type | Relay controller |
| Stabilizer Bypass | Automatic |
Approx. Rs 1,47,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Capacity | 30 KVA |
| Phase | Three Phase |
| Input Voltage | 340-480 v |
| Usage/Application | Industrial |
| Output Voltage | 415 v |
| Voltage | 415v |
| Frequency | 47-53 hz |
| Load capacity | 75 KVA |
| Cooling Type | Oil Cooled |
| Mounting Type | Wall Mounting |
| Operating Frequency | 50 Hz |
| Warranty | 2 Years |
| I Also Provide | Customisation in product |
| Shipping Available | Yes I Ship |
| Payment Terms | Online |
| Brand | Covai Power Solutions |
| Material | MS |
| Product Capacity | 50 kVA |
Approx. Rs 40,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Cooling Type | Air Cooled |
| Type | Automatic |
| Rated Capacity | 30 KVA |
| Brand | cps |
| Usage/Application | Commercial |
| Input Voltage | 300-470 v |
| Power | 30 kva |
| Overload Capacity | 125 % |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | Micro controller |
Approx. Rs 42,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Capacity | 30 KVA |
| Phase | Three Phase |
| Technology | Servo |
| Input Voltage Range | 300–460 V |
| Output Voltage | 415 V |
| Cooling Type | Air Cooling |
| Type | Automatic |
| I Also Provide | Customisation in product |
| Shipping Available | Yes I Ship |
| Payment Terms | Online |
Approx. Rs 2,45,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Cooling Type | Oil cooled |
| Type | Semi-automatic |
| Rated Capacity | 100 KVA |
| Brand | CPS |
| Usage/Application | Industrial |
| Input Voltage | 340-480 v |
| Power | 30 kva |
| Overload Capacity | 110 % |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | Digital controller |
| Operating Temperature | 0-45 degree c |
| Speed Correction | 70 v/sec |
| Display Type | LCD |
Approx. Rs 1,45,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Phase | Three Phase |
| Input Voltage | 300-470 v |
| Rated Capacity | 50 KVA |
| Usage/Application | Residential |
| Output Voltage | 415 v |
| Frequency | 47-53 hz |
| Load capacity | 40 KVA |
| Cooling Type | Oil cooled |
| Short circuit Protection | YES |
| Stabilizer Bypass | YES |
| Brand | Servo |
| Mounting | Floor Mounted |
| Power | 20000 w |
| Control Type | Microprocessor |
| Country of Origin | Made in India |
Approx. Rs 29,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Input Voltage | 340-480 V |
| Output Voltage | 415V |
| Capacity | 50KVA |
| Material | Copper |
| Output Voltage Tolerance | ±1.5 % |
| Correction Rate | 60V/Sec |
| Brand | CPS |
| Application | Motors |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Phase | Three Phase |
| Country of Origin | Made in India |
Approx. Rs 78,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Cooling Type | Oil Cooled |
| Capacity | 30 KVA |
| Load capacity | 30 KVA |
| Type | Automatic |
| Rated Capacity | 30 KVA |
| Brand | CPS |
| Input Voltage | 340-480 v |
| Voltage | 340V TO 480 |
| Power | 30 kva |
| Overload Capacity | 125 % |
| Phase | Three Phase |
| Short circuit Protection | YES |
| No Load Loss | 98 |
| Normal Operation Temperature | 55 |
| Model Name/Number | CPS009 |
| Stabilizer Bypass | YES |
| Mounting Type | Floor |
| Warranty | 2 YEARS |
| Operating Temperature | 0-50 degree c |
| Shipping Available | Yes I Ship |
| I Also Provide | Customisation in product |
| Display Type | LED |
Approx. Rs 1,95,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Load capacity | 75 KVA |
| Type | Automatic |
| Cooling Type | Oil cooled |
| Brand | CPS |
| Usage/Application | Industrial |
| Input Voltage | 295v to 480v |
| Power | 30 kva |
| Overload Capacity | 100 % |
| Output Voltage | 415v |
| Phase | Three Phase |
| Short circuit Protection | yes |
| Stabilizer Bypass | yes |
| Control Type | Micro controller |
| Place Of Origin | cbe |
| Response Time | 3 sec |
| Input Frequency | 50hz |
| Display Type | lcd |
Approx. Rs 2,60,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Phase | Three Phase |
| Input Voltage | 300-470 v |
| Rated Capacity | 1000 KVA |
| Usage/Application | Industrial |
| Output Voltage | 415 v |
| Frequency | 47-53 hz |
| Load capacity | 250 KVA |
| Cooling Type | Oil cooled |
| Control Type | Micro controller |
| Stabilizer Bypass | Manual |
| Brand | Servo |
| Mounting | Floor Mounted |
| Power | 24000 w |
Approx. Rs 95,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Capacity | 3 KVA |
| Phase | Three Phase |
| Input Voltage | 300-470 v |
| Output Voltage | 415 v |
| Frequency | 47-53 hz |
| Usage/Application | Industrial |
| Load capacity | 50 KVA |
| Short circuit Protection | yes |
| Stabilizer Bypass | yes |
| Model Name/Number | cpsss50012 |
| Payment Terms | Online |
| Shipping Available | Yes I Ship |
| I Also Provide | Customisation in product |
| Country of Origin | Made in India |
Explore More Products
© Covai Power Solutions. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited