Keeranatham, Coimbatore, Tamil Nadu
GST No. 33AASFC7798R1Z5
Approx. Rs 58,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Power Rating | 25 kVA |
| Input Voltage | 220-230vac |
| Type of Isolation Transformers | Control Circuit Isolation Transformer |
| Phase | 1 Phase |
| Isolation Level | 5 kV |
| Mounting Type | Floor Mount |
| DC Galvanic Isolation | 0.5 kVA |
| Cooling Type | Dry type/Air cooled |
| Frequency | 50 Hz |
| Winding Material | Copper |
| Enclosure Protection | IP54 |
| Output Voltage | 220-230vac |
Approx. Rs 8,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Power Rating | 750 VA |
| Input Voltage | 230 V |
| Output Voltage | 240 V |
| Isolation Level | 2 kV |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Power | 1 kVA |
| Type of Isolation Transformers | Medical Grade Isolation Transformer |
| Cooling Type | Dry type/Air cooled |
| Winding Material | Copper |
| Enclosure Protection | IP21 |
| Phase | 1 Phase |
| Country of Origin | Made in India |
Approx. Rs 26,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Power Rating | 10 kVA |
| Input Voltage | 415 V |
| Output Voltage | 415 V |
| Type of Isolation Transformers | Control Circuit Isolation Transformer |
| Current | 10 amp |
| Phase | 3 Phase |
| Isolation Level | 10 kV |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Transformer Type | Isolation Transformer |
| Power | 5 kVA |
| Cooling Type | Dry type/Air cooled |
| Color | Green |
| Frequency | 50hz |
| Winding Material | Copper |
| Enclosure Protection | IP20 |
Approx. Rs 45,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Capacity | 25 kVA |
| Power Rating | 12 kVA |
| Winding Material | Copper |
| Type of Isolation Transformers | Control Circuit Isolation Transformer |
| Input Voltage | 415 V |
| Output Voltage | 415 V |
| Cooling Type | Dry type/Air cooled |
| Color | GREEN |
| Frequency | 50HZ |
| Country of Origin | Made in India |
Approx. Rs 95,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Rated Power | 25 kVA |
| Power Rating | 350 kVA |
| Voltage Class | 11 kV |
| Cooling Type | Oil Cooled |
| Type of Isolation Transformers | Instrumentation Isolation Transformer |
| Phase | 3 Phase |
| Oil Type | Mineral Oil |
| Vector Group | Dyn11 |
| Transformer Type | Three Phase Transformer |
| Power | 5 kVA |
| Color | Green |
| Frequency | 50HZ |
Explore More Products
© Covai Power Solutions. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited