Keeranatham, Coimbatore, Tamil Nadu
GST No. 33AASFC7798R1Z5
Approx. Rs 29,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Phase | Single Phase |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Brand | Covai Power Solutions |
| Capacity | 15 KVA |
| Usage/Application | Industrial |
| Input Voltage | 170-270 v |
| Output Voltage | 230V |
| Mounting Type | Floor |
| Over Load Capacity | 25 kVA |
| Weight | 65 kg |
| Warranty | 2 Years |
| Shipping Available | Yes I Ship |
| I Also Provide | Customisation in product |
| Payment Terms | Online |
| Body Material | MS |
Approx. Rs 95,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Phase Type | Three Phase |
| Load capacity | 75 KVA |
| Phase | Three Phase |
| Display Type | LCD |
| Reset | Automatic |
| Usage/Application | Industrial |
| Mounting Type | Floor Mounted |
| Brand | CPS |
| Output Voltage | 415v |
| Input Voltage | 300-470 V |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Control Type | Micro controller |
| Frequency | 50hz |
| Place Of Origin | cbe |
| Warranty | 2 yr |
| Output Voltage Regulation | ±0.5% % |
| Speed Correction | 70 v/sec |
| Automation Grade | Automatic |
| Body Material | Steel |
Approx. Rs 13,800 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Phase Type | Single Phase |
| Load capacity | 5 KVA |
| Display Type | Seven Segment |
| Phase | Single Phase |
| Reset | Automatic |
| Input Voltage | 200V |
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage | 240 V |
| Mounting Type | Floor |
| Brand | Covai Power Solutions |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Warranty | 2 Years |
| Material | MS |
| Product Capacity | 5 kVA |
Approx. Rs 14,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Capacity | 5 KVA |
| Phase | Single Phase |
| Technology | Servo |
| Input Voltage Range | 170–270 V |
| Supported Load | Industrial |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Payment Terms | Online |
| I Also Provide | Customisation in product |
| Shipping Available | Yes I Ship |
| Brand | Covai Power Solutions |
Approx. Rs 45,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Capacity | 400lva |
| Phase | Three Phase |
| Technology | Servo |
| Input Voltage Range | 300–500 V |
| Supported Load | Industrial |
| Cooling Type | Oil Cooled |
| Display Type | LED |
| Brand | Other Brand |
| Warranty | 5 Year |
Approx. Rs 1,54,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Output Voltage | 110 V |
| Float Current | 40 A |
| Boost Current | 20 A |
| Battery Type | Lead Acid Battery |
| Phase | Three Phase |
| Application | Substation |
| Charger Type | Digital |
| Charging Technology | Thyristor |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Enclosure | Wall Mount |
| Voltage | 220 V |
| Charging Stages | Float And Boost Modes |
| Communication Interfaces | USB, Ethernet For Remote Monitoring And Control |
| Mounting Type | Free Standing |
Explore More Products
© Covai Power Solutions. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited