Keeranatham, Coimbatore, Tamil Nadu
GST No. 33AASFC7798R1Z5
Approx. Rs 9,300 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Phase | Single Phase |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Technology | CPS |
| Brand | Covai Power Solutions |
| Usage/Application | Industrial |
| Input Voltage | 170-270 v |
| Capacity | 2kva |
| Output Voltage | 230 v |
| Weight | 15 kg |
| Payment Terms | Online |
| Shipping Available | Yes I Ship |
| I Also Provide | Customisation in product |
| Voltage | 240V |
| Product Capacity | 2 kVA |
Approx. Rs 10,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Capacity | 15 KVA |
| Phase | Single Phase |
| Technology | Servo |
| Cooling Type | Air Cooled, Oil cooled |
| Usage/Application | Industrial |
| Input Voltage Range | 180–260 V |
| Supported Load | Medical Equip |
| Output Voltage | 230V |
| Brand | Covai Power Solutions |
| Control Type | Micro controller |
| Warranty | 2 Years |
| Weight | 45 kg |
| Payment Terms | Online |
| Shipping Available | Yes I Ship |
| I Also Provide | Customisation in product |
| Product Capacity | 30 kVA |
Approx. Rs 13,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Phase | Single Phase |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Brand | Covai Power Solutions |
| Capacity | 5 KVA |
| Usage/Application | Provides Stable AC Output Voltage |
| Input Voltage | 170-270 v |
| Output Voltage | 230 v |
| Weight | 30 kg |
| Mounting Type | Floor |
| Warranty | 2 Years |
| Shipping Available | Yes I Ship |
| Payment Terms | Online |
| I Also Provide | Customisation in product |
| Body Material | MS |
| Product Capacity | 5 kVA |
| Voltage | 230 |
Approx. Rs 11,900 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Phase | Single Phase |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Brand | Covai Power Solutions |
| Capacity | 5 KVA |
| Usage/Application | Industrial |
| Input Voltage | 170-270 v |
| Output Voltage | 230V |
| Weight | 23 kg |
| Warranty | 2 Years |
| Power | 2000 w |
| Shipping Available | Yes I Ship |
| I Also Provide | Customisation in product |
| Payment Terms | Online |
| Speed Correction | 90 v/sec |
| Efficiency | 95 % |
| Current Capacity | 200 a |
| Body Material | MS |
| Product Capacity | 4 kVA |
Approx. Rs 12,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Phase | Single Phase |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Brand | CPS |
| Capacity | 3 KVA |
| Usage/Application | Commercial |
| Input Voltage | 170-270 v |
| Output Voltage | 230 v |
| Shipping Available | Yes I Ship |
| I Also Provide | Customisation in product |
Explore More Products
© Covai Power Solutions. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited