Keeranatham, Coimbatore, Tamil Nadu
GST No. 33AASFC7798R1Z5
Approx. Rs 68,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Capacity | 30 KVA |
| Phase | Three Phase |
| Input Voltage | 300-470 v |
| Usage/Application | Industrial |
| Output Voltage | 415 v |
| Frequency | 47-53 hz |
| Load capacity | 30 KVA |
| Short circuit Protection | yes |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Stabilizer Bypass | yes |
Approx. Rs 78,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 67 Piece |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Type | Automatic |
| Rated Capacity | 50 KVA |
| Brand | CPS |
| Usage/Application | Industrial |
| Input Voltage | 295v to 480v |
| Power | 30 kva |
| Overload Capacity | 110 % |
| Output Voltage | 400v |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | Micro controller |
| Frequency | 50hz |
| Weight | 80 |
| Place Of Origin | cbe |
| Current Type | 56a |
Additional Information:
Approx. Rs 78,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Capacity | 40 kVA |
| Phase | Three Phase |
| Technology | Servo |
| Input Voltage Range | 300–460 V |
| Output Voltage | 415 V |
| Cooling Type | Oil Cooled |
Approx. Rs 45,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Power Rating | 12 kVA |
| Input Voltage | 415V |
| Output Voltage | 230 V |
| Phase | Three Phase |
| Isolation Level | 6 kV |
| Mounting Type | Floor Mount |
| No load current | 0.5 |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Frequency | 50 Hz |
| Winding Material | Copper |
| Enclosure Protection | IP54 |
| Country of Origin | Made in India |
Approx. Rs 25,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Control Type | Manual Tap |
| Capacity | 15 KVA |
| Phase | Single Phase |
| Input Voltage Range | 150–270 V |
| Voltage | 90v to 260v |
| Cooling Type | Oil Cooled |
| Usage | Industrial |
| Model Name/Number | cps0987 |
| Warranty | 2 yr |
| Payment Terms | Online |
| I Also Provide | Customisation in product |
| Shipping Available | Yes I Ship |
| Output Voltage | 220 V |
| Brand | cps |
| Country of Origin | Made in India |
Explore More Products
© Covai Power Solutions. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited