Keeranatham, Coimbatore, Tamil Nadu
GST No. 33AASFC7798R1Z5
Approx. Rs 65,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Battery Voltage | 110V |
| Output Voltage | 110 V |
| Output Current | 30A |
| Battery Chemistry | VRLA |
| Input Supply | 380–415V AC |
| Charging Mode | Float & Boost |
| Phase | Three Phase |
| Battery Type | Lead Acid/VRLA SMF |
| Color | Green |
| Model Number | CPSBC001 |
| Number of Batteries Charged | 10 Batteries |
| Warranty | 2 Years |
| IP Protection | IP65 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 1,75,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Output Voltage | 110 V |
| Output Current | 20 A |
| Voltage | 220 V |
| Battery Type | Lead Acid Battery |
| Phase | Three Phase |
| Charging Mode | Float Cum Boost |
| Application | Substation |
| Charging Technology | Thyristor |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Enclosure | Floor Mount |
| Charging Stages | Float And Boost Modes |
| Protection Features | Overcurrent Protection, Overvoltage Protection, Short-Circuit Protection |
| Display | Analog |
| Communication Interface | s USB, Ethernet For Remote Monitoring And Control |
Explore More Products
© Covai Power Solutions. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited